Ať už chcete prodat dům, byt nebo pozemek, vždy je před prodejem dobré znát jeho tržní cenu. Jak odhad ceny probíhá a kdo tuto cenu může určit?

Chci pomoct s prodejem nemovitosti

Kdo určuje cenu nemovitosti?

Určovat si cenu nemovitosti svépomocí obecně rozhodně doporučováno není a to především z toho důvodu, že odhady v tomto případě nejsou přesné. Prodávající svou nemovitost mohou hluboce podcenit, nebo naopak přecenit. Při podcenění nemovitosti tak přijdou o spoustu peněz, a pokud ji naopak přecení, nedaří se jim ji prodat. Cenu nemovitosti proto mohou stanovit pouze:

  • soudní znalec
  • odhadce živnostník
  • odhadce z realitní kanceláře
  • bankovní odhadce

Odhahy cen

Spolehlivé výkupy

Odhad ceny nemovitosti pro účely hypotéky

Abyste získali hypoteční úvěr, je zapotřebí doložit odhad ceny nemovitosti. To platí i v případě rekonstrukce nemovitosti anebo ve chvíli, kdy se chystáte postavit si dům sami. Odhadce vám většinou doporučí banka, u níž si hypoteční úvěr sjednáváte. Často se stává, že vám rovnou nějakého přidělí. Jestliže jste si stihli sehnat vlastního odhadce, který vám nemovitost nacenil, je zapotřebí si v bance u svého poradce ověřit, jestli vám takový odhad bude uznán, či nikoliv. Zároveň by cenový odhad neměl být starší než půl roku.
Spolehlivé výkupy

Dědické řízení společného jmění manželů

Pokud potřebujete ocenit nemovitost z důvodů dědického řízení, pak si musíte nechat zpracovat znalecký posudek odhadcem z realitní kanceláře. V případě ocenění nemovitosti při rozvodovém řízení je opět obvykle nutné nechat si zpracovat posudek a to z důvodu vypořádání společného jmění manželů. Nemovitost se totiž musí prodat a částka se mezi manžele rozdělí napůl. Ocenění může provést realitní makléř, ale nedokážou-li se rozvádějící manželé dohodnout, bude jejich majetek rozdělen soudně. V této situaci nemovitost ocení soudní znalec, který vytvoří znalecký posudek. Je však dobré počítat s tím, že odhadní cena bude nižší než tržní.

Byt a jeho ocenění odhadcem

Oceňování bytu

Oceňování bytu má svá jistá specifika. Velmi důležitou roli zde například hraje to, kdo danou nemovitost vlastní. To znamená, že družstevní byty se většinou prodávají o 10 až 20 % levněji než byty v osobním vlastnictví. Dále může cenu bytu ovlivnit rovněž:

  • použitý stavební materiál (panelový dům bývá prodáván za nižší cenu než byt v cihlovém domě)
  • vybavení bytu (stará elektroinstalace nebo umakartové jádro taktéž snižují cenu bytu)
  • patro, ve kterém je byt umístěn (byty umístěné v přízemí bývají levnější než ty v horních patrech; rovněž byty těsně pod střechou, v nichž bývá během letních měsíců velké horko, se prodávají levněji; zároveň může cenu bytu zvýšit i přítomnost výtahu v domě)

Cenu bytu zvedá také zateplení fasády, nová okna nebo střecha a stav společných prostorů, jsou-li například po rekonstrukci. Svou úlohu hraje i finanční situace společenství vlastníků jednotek.

Kolik vás to bude stát?

Jak jsme zmínili výše, online odhad ceny nemovitosti vás nemusí stát vůbec nic. Ve většině ostatních případů vás vyjde zhruba od 1000 do 4 000 korun. Samotná cena se odvíjí od toho, jak dlouho bude trvat zpracovat všechny podklady. Nejdražší ovšem vždycky bývá odhad ceny spojený s vypracováním znaleckého posudku. Odhad ceny vás vyjde od 2 800 do 7 000 Kč. Odhad ceny pozemku je většinou nižší, pohybuje se od 1 500 do 2 000 Kč. Ocenění bytu bude stát 3 000 až 4 000 Kč. Odhad ceny rodinného domu také bývá o něco dražší, vyjde vás na zhruba 5 000 Kč. Nejvíce si za odhad zaplatí ti, kdo prodávají firemní budovy nebo celý bytový dům. Za takový odhad se platí až 10 000 Kč.

Cena nemovitosti se odvíjí od několika důležitých faktorů. Samozřejmě záleží na samotné velikosti bytu nebo domu, kdy platí pravidlo, že čím větší nemovitost je, tím bude její cena vyšší (to platí i v případě pozemku, na kterém nemovitost stojí), ale také hraje velmi důležitou roli i preference kupujících. Ti dle nejrůznějších průzkumů dávají přednost například neprůchozím pokojům, samostatné toaletě nebo kuchyňskému koutu v obývacím pokoji.

Taktéž je důležitý:

  • stav elektroinstalace
  • stav oken
  • způsob vytápění domu (elektřina, plyn nebo tuhá paliva)
  • zdali probíhá rekonstrukce
  • dopravní dostupnost
  • občanská vybavenost (škola, školka, pošta, park, dětské hřiště a další)
  • územní plán a chystané projekty

O výši ceny taktéž rozhodují použité materiály, které byly při výstavbě domu nebo bytu použity. Cena bude vyšší i tehdy, jestliže byt nebo dům disponují sklepem, půdou, garáží nebo například parkovacím místem.

Jak začít?

Je důležité vědět, za jakým účelem se ocenění nemovitosti provádí. V každém případě je dobré oslovit konkrétního nezávislého odhadce a domluvit si s ním osobní schůzku u nemovitosti, kterou chcete prodat, tedy například chalupy, chaty, bytu nebo například rodinného domu či komerčních prostor.

Důležité parametry, které mají vliv na cenu nemovitosti

Následně musíte odhadci sdělit veškeré informace, které se prodávané nemovitosti týkají. Je zapotřebí dobře znát technický stav, veškeré parametry i minulé rekonstrukce. Samotná prohlídka domu trvá obvykle jednu hodinu. Tak je dostatek času na to, aby si odhadce prohlédl exteriéry i interiéry a také si změřil místnosti a pořídil podrobné fotografie. Vyplatí se mít připravenou veškerou dokumentaci, která se nemovitostí týká.

Odhadce se bude ptát i na:

  • stáří nemovitosti
  • prováděné rekonstrukce
  • použité materiály
  • jestli jsou k dispozici inženýrské sítě
  • veškeré vady nemovitosti
  • počet a velikost jednotlivých místností
  • příslušenství, které k nemovitosti patří (například studna či garáž)
  • věcná břemena a nájemní vztahy
  • charakter okolí (příjezdová cesta či občanská vybavenost)

V další fázi bude odhadce všechny dostupné informace zpracovávat. Jak dlouho to bude trvat, ale není jednoduché odhadnout dopředu. Obvykle ale trvá jeden týden, než odhadce cenu nemovitosti určí.

Online odhad ceny

Zároveň je možné provést ocenění nemovitosti také online a většinou zdarma. Tuto možnost nabízejí některé banky a také realitní kanceláře. Cena se tímto způsobem určuje dle doložených fotografií, výměr a několika dalších informací, které zadáváte do online formuláře. Cena, která vám bude sdělena, je ovšem pouze orientačního charakteru.

Chci pomoct s prodejem nemovitosti

Jakou metodu ocenění zvolit?

Metod oceňování nemovitostí existuje hned několik:
Porovnávací metoda – odhadce vypočítanou cenu porovnává s cenami obdobných nemovitostí, jež se nacházejí ve stejné lokalitě

Výnosová metoda – k této metodě se přistupuje zejména u budoucích pronájmů; týká se zejména investorů, kteří potřebují dopředu vědět, jestli se jim koupě vyplatí, či nikoliv

Nákladová metoda – tak se určují ceny nových bytů, případně ji lze využít při zohledňování nutných oprav, které se budou provádět na starších nemovitostech

Typy cen nemovitostí

Tržní cena

Jde o obvyklou částku, za níž na realitním trhu pořídíte podobné nebo stejné nemovitosti; cena ovšem kolísá dle dané lokality a času prodeje

Cena zadlužitelná

Používá se při odhadu ceny nemovitosti z důvodu hypotéky; většinou je nižší než kupní cena

Cena zjištěná čili administrativní

Tuto cenu určuje oceňovací předpis, který každoročně vydává Ministerstvo financí a to za účelem takzvané daňové spravedlnosti; tak žádný plátce daně nebude zvýhodněn nebo naopak znevýhodněn nespravedlivě zvolenou kupní cenou; na základě zjištěné ceny je taktéž možné určit náhrady při vyvlastnění ve veřejném zájmu

Kupní cena

Dále také stanovujeme kupní cenu, která je velmi specifická. Představuje konečnou částku, za kterou nemovitost skutečně prodáte. Nejdůležitější roli proto v tomto případě představuje to, kolik je za nemovitost ochotný zaplatit sám kupec.